„Jeśli wojny mogą być wywołane przez kłamstwo, to mogą być zatrzymane przez prawdę.”

Jak mawiał George Orwell:

„Język polityki ma sprawić, że kłamstwo brzmi jak prawda, morderstwo jest przyzwoite, a wiatr ciałem stałym”.

Zajmowanie się, więc polityką, która tak naprawdę w znaczącym zakresie opiera się na przewrotnej retoryce i jest spektaklem pomiędzy kilkoma partiami nie reprezentującymi ludzi, a interesy potężnych elit biznesowych, jest w dużej mierze stratą czasu i energii. Stanowi ona tylko znaczący element zasady „dziel i rządź”. Współczesna polityka w praktyce jest w stanie zadbać jedynie o dobro pewnej grupy ludzi w kliku państwach. Skrywa się pod płaszczem kolektywizmu, który i tak jest krzywdzący. W rzeczywistości bowiem jest zaledwie ośrodkiem rozrywki dla banksterki oraz kompleksu militarno-przemysłowego. Dba o interesy jeszcze węższej frakcji ludzi powiązanych wspólnymi korzyściami. Warto jest, więc przebić się przez iluzję jaką reprezentuje ta doktryna.

Dziś jednak nieco łagodniej, bo tam gdzie słowa zawodzą przemawia muzyka.

5 piosenek inspirowanych powieścią „1984″ Georga Orwella:

Douglas Dare, Doublethink

Świeższa pozycja z albumu Aforger, wydanego dosłownie na tydzień przez wyborami prezydenckimi, w których wygrał Donald Trump. Tytuł Doublethink (dwójmyślenie) to termin jakim posługiwał się George Orwell w 1984 oznaczający umiejętność demonstrowania równoczesnej wiary w wiele poglądów sprzecznych pod względem logicznym. Doskonale nawiązuje do niefortunnej wypowiedzi Kellyanne Conway, mówiącej, że administracja Trumpa tworzy „fakty alternatywne”. Po tym zdarzeniu 1984 została ponownie bestsellerem. W piosence Doblethink muzyk, Radiohead śpiewa: „Ignorancja jest moim szczęściem, nie chcę z tego wypaść. Wolność jest niewolą. Mój umysł nigdy mi nie pomoże, pomocy, pomocy.” Tekst ten nawiązuje do cytatu: Wojna to pokój. Wolność to niewola. Ignorancja to siła – co odnosi się do dysonansu poznawczego, pragnienia spokoju umysłu, jaki daje iluzja w jakiej żyjemy. Bo przecież tak bardzo nie lubimy kwestionować…


Chemtrails i dysonans poznawczy (czytaj więcej…)


David Bowie, 1984

Piosenka pochodzi z albumu Diamond Dogs. Bowie był tak bardzo przejęty książką, że chciał skomponować jej muzyczną wersję. Jednak konflikt z wydawcą uniemożliwił realizację tego planu. W 1987 r. Bowie wypowiedział się w magazynie Rolling Stones, że inspiracją dla piosenki 1984 był również film Metropolis. Utwór ten stanowi bardzo dobry hołd książce, pomimo efektownego brzmienia. „Uważaj na dziką szczękę 1984”.

Eurythmics, Ministry of Love

Pochodzi z albumu For the Love of Big Brother (Z Miłości Do Wielkiego Brata) skomponowanego w całości jako ścieżka dźwiękowa dla powieści 1984.

Rage Against The Machine, Testify

Znacznie mocniejszy, lecz niemniej dobry utwór, który kończy się nawiązaniem do sloganu Partii znanej z 1984. Parafrazując „Kto rządzi przeszłością, w tego rękach jest przyszłość; kto rządzi teraźniejszością, w tego rękach jest przeszłość.”. Kawałek pochodzi z albumu The Battle of Los Angeles.

The Jam, Standards

Piosenka śpiewana z perspektywy totalitarnego reżimu znanego z książkowej Oceanii. Muzycy śpiewają: „I ignorancja jest siłą, mamy Boga po naszej stronie”.

 

A Wy macie swój ulubiony utwór inspirowany powieścią Orwella? Komentujcie u dołu storny.


Sprawdź również „Lie Lie Land czyli świat bez prawdy” na efektsetnejmalpy.pl