„Jeśli wojny mogą być wywołane przez kłamstwo, to mogą być zatrzymane przez prawdę.”

„Jedna z najbardziej złych korporacji w historii ludzkości.”

Chris Hedges (laureat Pulitzera, dziennikarz, korespondent wojenny, pisarz) o Goldman Sachs w książce „Days of Destruction, Days of Revolt”

Goldman Sachs to jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie. Jak stwierdzi jej dyrektor, Lloyd C. Blankfein – „Wykonujemy prace Boga” [tak tego Boga z dużej litery].”

Teraz bank ten zamierza wykonywać prace Boga w… kosmosie.

Według analityka Buisness Insider, Noahna Popona i udostępnionej mu 98 stronicowej notki Goldman Sachs ostrzy swoje zęby na wydobycie platyny w kosmosie. Według Goldman Sachs przy obecnym tempie rozwoju technologii powoli staje się to realnie opłacalne.

Wraca tutaj temat coraz to tańszych rakiet. Podczas gdy wysłanie jednej osoby w Sojuzie kosztowało $35 mln to teraz Virgin Galactic ma nadzieje na koszt $250 tyś. Bardziej ogólne ceny rakiet wyraźnie spadną na przestrzeni najbliższych lat:

Dlaczego kosmiczne górnictwo platyny jest sporym problemem w kwestii pojęć globalizacji i powszechnej dominacji jednej korporacji?

Zwycięzca wyścigu w kosmicznym górnictwie, który byłby zdolny do wydobycia z 500m asteroidy, ustalałby ceny rynkowe platyny tym samym totalnie dominując rynek. Według badan MIT wydobycie z takiej gwiezdnej skały byłoby 175-krotnie większe niż obecne globalne ziemskie górnictwo metali rzadkich. Ta sama praca naukowa szacuje, że koszt ziemskiej nowej kopalni metali rzadkich może przekroczyć $1 mld.

„Biorąc pod uwagę nakłady w wydobycie na Ziemi, uważamy, że finansowanie misji kosmicznej nie leży po za zasięgiem możliwości.”

notka Goldman Sachs


Koniecznie przeczytajcie: Ekonomia kosmiczna i jej opresje czyli monopol na kosmos