„Jeśli wojny mogą być wywołane przez kłamstwo, to mogą być zatrzymane przez prawdę.”

W piątek NBC News podając się na informacje wywiadu poinformowało, że Rosja rozważa oddanie „w prezencie” demaskatora tajnego programu inwigilacji, kontraktowca NSA, Edwarda Snowdena po to aby „wkupić się w łaski” amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa.

Zarówno Trump jaki i mianowany przez niego nowy szef CIA Mike Pompeo wyrażają się o Snowdenie bardzo negatywnie. Podczas swojej kampanii prezydenckiej w czerwcu ubiegłego roku republikański kandydat tak mówił o amerykańskim demaskatorze: 

„Myślę, że to totalny zdrajca i potraktowałbym go bardzo surowo… Jeśli prezydent Putin zdecydowałby się go przekazać”.

Pompeo w wywiadzie C-SPIN posunął się jeszcze dalej mówiąc: „Myślę, że prawidłowym posunięciem byłoby skazać go na karę śmierci”.

Czy Rosja rzeczywiście mogłaby podać Snowdena na srebrnej tacy? Maria Zakharova (rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomatycznego) skomentowała całą tą sprawę jako „ideologia zdrady [w stosunku do Snowdena]” dodając, iż Rosja nie „rozdaje prezentów”Dmitry Peskov, rzecznik prasowy Putina nazwał rewelację podane przez NBC News „nonsensem”.

Nie chodzi tutaj o to czy Putin tak głęboko szanuje prawo Eda Snowdena do pozostania w Rosji. Najistotniejsza w tym przypadku jest kwestia podawania tak zwanych fake news (fałszywe informacje) jakie rozprzestrzenia wywiad amerykański za pośrednictwem mediów korporacyjnych.

Szeroka opinia publiczna porównująca Trumpa nawet do Hitlera wyraźnie nie jest świadoma katastrofalnej polityki establishmentu wcześniej Busha, później Obamy. Poprzedni prezydent USA przez całą swoją kadencję zrzucał bombę średnio co 20 min radykalizując tym samym mieszkańców bliskiego wschodu i pogłębiał kryzys imigracyjny. Prostackie okładki magazynów, takich jak Der Spiegel przedstawiający Trumpa odcinającego głowę Statui Wolności tylko podsycają całą tą nienawiść.


Dziedzictwo Baracka Obamy (czytaj więcej…)

Z powodu tej właśnie kampanii, jaką prowadzą przeciwko obecnemu prezydentowi ameryki media głównego nurtu w mojej opinii nie pozwoliłby sobie on na jakiekolwiek radykalne kroki przeciwko Snowdenowi. Bez względu na to jakie są jego przekonania odnośnie Snowdena, oraz bez względu na to co planuje Rosja. Wiadomość podana przez NBC News stanowi kolejną cegiełkę w fundamencie fałszywych informacji. Dla następnego przykładu polecam zobaczyć jak CNN odcięło Berniego Sandersa, gdy tylko wspomniał on o „fake news”.

Warto nadmienić, że marzenia o „sprezentowaniu” demaskatora NSA, Donaldowi Trumpowi snuł jeszcze przed inauguracją były szef CIA Michael Morell: „Samo południe 20 stycznia stanowi doskonałą okazję dla Władimira Putina aby dać prezydentowi-elektowi idealny prezent w postaci Edwada Snowdena […] Jestem świadom, że Rosja nie ma umowy ekstradycji z USA, ale jestem przekonany, że prezydent Putin jest na tyle kreatywny, aby znaleźć drogę w obrębie własnego systemu prawnego, aby deportować Snowdena”.

Jak bardzo jeszcze media głównego nurtu muszą się skompromitować aby przestały stanowić znaczący fundament naszej świadomości?


Więcej o fake news na zaprzyjaźnionym blogu efektsetnejmalpy.pl