„Jeśli wojny mogą być wywołane przez kłamstwo, to mogą być zatrzymane przez prawdę.”

Prominentny magazyn MIT Technology Review, który (cytując stronę „O nas”): „Jako pierwszy informuje nas o nowych technologiach, które będą miały wpływ na organizację, kariery oraz nasze życie” opublikował artykuł zatytułowany: „Mroczny sekret serca Sztucznej Inteligencji – Nikt tak na prawdę nie wie jak robią to co robią najbardziej zaawansowane algorytmy [sztucznej inteligencji]. To może być problemem.

Artykuł ten rozpoczyna się tematem samochodu bez kierowcy, który jeździł po mieście bez jakichkolwiek instrukcji od programisty lub inżyniera będąc całkowicie zdanym na siebie. „Pozwolenie na to, aby auto jeździło całkowicie niezależnie jest prawdziwym wyczynem. Ale jest również odrobinę niepokojące odkąd ustalono, że nie do końca jest zrozumiane, jak auto podejmowało decyzję. Informację prosto z czujników samochodu wysyłane były do ogromnej sieci sztucznych neuronów, która przetwarzała dane, a następnie przekazywała informacje niezbytne dla układu kierowniczego, hamulców i innych systemów. Rezultat wydaje się odpowiadać oczekiwaniom jakie można wymagać od ludzkiego kierowcy. Ale co gdyby kiedyś system [sztuczna inteligencja] zrobiłby coś nieoczekiwanego – rozbiłby się o drzewo lub nie ruszałby na zielonym świetle. W obecnej sytuacji trudno byłby się dowiedzieć dlaczego. System jest tak skomplikowany, że nawet inżynierowie odpowiedzialni za jego zaprojektowanie nie wiedzieliby dlaczego tak się zachował. Nie można go również o to zapytać. Nie ma oczywistego sposobu stworzenia systemu, który mógłby to wyjaśnić, dlaczego tak zrobił.

Tajemniczy umysł tego pojazdu wskazuje na zagadkę jaką jest sztuczna inteligencja [AI]. Podstawowa technologia AI, znana jako głębokie uczenie się, [specjalna metoda poprzez, którą uczy się sztuczna inteligencja] okazała się być bardzo skuteczna w rozwiązywaniu problemów w ostatnich latach i szeroko znalazła zastosowanie w zadaniach takich jak, opisywanie zdjęć, rozpoznawanie głosu i tłumaczenie. Istnieje również nadzieja, że te same techniki będą mogły zdiagnozować śmiertelne choroby, podejmować decyzję dotyczące handlu milionami dolarów i robić niezliczone inne rzeczy, aby przekształcić całe branże.

Już teraz stosowane są modele matematyczne, które pomagają określić kto kwalifikuje się na pożyczkę, kogo zatrudnić do pracy. Jeśli można byłoby uzyskać dostęp do tych modeli matematycznych, byłoby możliwe zrozumienie ich działania. Ale banki, korporacje militarne i inni zwracają teraz uwagę na bardziej złożone podejścia do nauki maszyn, które mogłyby uczynić automatyczne podejmowanie decyzji całkowicie niezrozumiałymi. Głębokie uczenie się [metoda deep learning] reprezentuje fundamentalnie inny sposób programowania maszyn. „Ten problem ma znaczenie i będzie miał jeszcze większe znaczenie w przyszłości” mówi Tommi Jaakkola profesor MIT, pracujący nad aplikacjami odpowiedzialnymi za to, że maszyna może się uczyć. „Niezależnie od tego czy to decyzja inwestycyjna, medyczna lub militarna, nie chcesz polegać tylko na „metodzie czarnej skrzynki”.”

Innymi słowy będzie coraz to trudniej zrozumieć dlaczego i jak AI robi to co robi. Wszystko to rodzi pytania natury filozoficznej, prawnej oraz etycznej. W miarę postępu wkrótce możemy przekroczyć pewien próg technologiczny, który wymagać będzie pewnego aktu wiary w sztuczną inteligencję. Wiary w to, że będzie przychylna dla nas ludzi. Oczywiste jest, że my ludzie również nie zawsze możemy wyjaśnić nasze procesy myślowe ale możemy polegać na czymś w rodzaju intuicji. Czy będzie to również możliwe w przypadku maszyn, które podejmują decyzję w sposób odmienny? Nigdy wcześniej nie zbudowaliśmy maszyny, której działanie byłby dla nas ludzi niezrozumiałe. Jak więc możemy oczekiwać dobrej komunikacji z inteligentnymi maszynami, których działania mogą być nieprzewidywalne.

Artykuł ten mówi również o medycznym programie zwanym Deep Pacient co w wolnym tłumaczeniu znaczy „Głęboki Pacjent”. Ta sztuczna inteligencja bez jakiejkolwiek pomocy człowieka przemierza bazę wiedzy szpitala w celu zdiagnozowania chorób w tym raka oraz bardzo trudnej do zdiagnozowania – schizofrenii. Naukowcy nie wiedzą w jaki sposób Deep Pacient przewiduje, wystawia diagnozy tak skomplikowanych przypadłości. Jak mało odpowiedzialne już teraz w tej chwili jest uwalnianie tak nieprzewidywalnej technologii i od razu wydaje się być zrozumiałe, dlaczego wielu prominentnych ludzi przestrzega przed AI.

„Tworzenie sztucznej inteligencji można przyrównać do przywoływania demonów”

– Elon Musk

Tak, mówił to ten sam Elon Musk wyznający filozofię „Jeśli nie możesz jej [AI] pokonać,  przyłącz się do niej”. Musk przygotowuję technologię zwaną Neuralink. Implant podłączony bezpośrednio do mózgu, który pozwoli na przesyłanie myśli bezpośrednio i natychmiastowo do komputera. Według niego technologia ta ma pomóc w walce z nieokrzesaną sztuczną inteligencją.

Jeśli będziemy dalej czytać artykuł MIT Technology Review dowiemy się, ze kluczowym określeniem w kwestiach AI jest słowo „deep” (głęboki). Deep neural network, Deep Pacient, deep learning (głęboki uczenie się), DeepFace, Google Deep Dream, który przerabia nasze codzienne zdjęcia w niezwykle głębokie, wręcz psychodeliczne obrazy. Co ciekawe jeśli przeanalizować badania akademickie dr. Ricka Strassmana nad niezwykle silnie psychodelicznym związkiem chemicznym zwanym DMT, wywnioskować możemy, że istnieją pewne istoty znajdujące się pod warstwą rzeczywistości jaką widzimy zwyczajną, codzienną percepcją. Doświadczenia tysięcy ludzi z DMT do złudzenia przypominają obrazy te wygenerowane rzez Google Deep Dream.

Te pochodzące od sztucznej inteligencji obrazy ukazują pewien punkt łączący, coś z pogranicza religii i świata nauki.

Ten kto kontroluje informacje, kontroluje Twój umysł

Robert Mercer, stał się oficjalnym numerem jeden politycznych donatorów (w tym Trumpa). Prawda jest taka, ze oferuje on coś więcej niż tylko pieniądze bo znacznie istotniejszą rzecz jaką są dane i ich eksploatacja. Mercer bezpośrednio związany z Cambridge Analytica które to właściwie jest odnogą niesławnego SCL Group znanego z kampanii dezinformacyjnych dla wojska i polityki. Firmy te to dosłownie kopalnie wydobywcze wszelkiego rodzaju informacji na temat każdego z nas. Począwszy od tego co lubimy jeść, czytać, kolekcjonując dane z Facebooka, kończąc na tym za co i ile płacimy posługując się kartami płatniczymi.

„Dzisiaj w Stanach Zjednoczonych mamy gdzieś blisko cztery lub pięć tysięcy podpunktów danych na każdą osobę… Więc modelujemy osobowość każdej dorosłej osoby w Stanach Zjednoczonych, czyli około 230 milionów osób”Alexander Nix, dyrektor generalny Cambridge Analytica.

Jeśli masz wszystkie dane, wszystkie informacje, masz pełną moc kontroli. SCL Group nazywa siebie dosłownie „globalną agencją wyborczą”. Wykonują oni tak zwany Mikromargeting Behawioralny. Starają się dosłownie zmienić nasze zachowanie, mając petabajty danych na temat każdej osobowości. To jawne PsyOps o którym otwarcie pisze się na łamach MIT Technology Rewiev.

Książkowy przykład tego jak przeprowadzoną taką kampanię/operację modelującą ludzkie poglądy na Litwie, Kubie, a dokładnie w Trinidadzie opisał Bloomberg. Po analizie zebranych danych zdecydowano zastosować kampanię graffiti z odpowiednimi sloganami, które wywierały zamierzony wpływ na mieszkańców miasta. Oczywiście również wykorzystanie Big Data wpłynęło na wynik kampanii Trumpa oraz Brexit.

To jak gra komputerowa gdzie musimy walczyć ze swoim cieniem. Jak więc pokonać przeciwnika, który zna każde nasze ruchy. Nasze społeczeństwo będzie lub nawet już jest kierowane przez swoje własne odbicie. Ci którzy tym wszystkim kierują wiedzą doskonale gdzie takie społeczeństwo było, gdzie zmierza, a wiedzą to dzięki temu, że sami to ustanawiają.

Ale do czego zmierzam? A no do niezwykle istotnej kwestii tego całego Matrixa w jakim tkwimy, do najbardziej niebezpiecznego i pokręconego faktu, że przecież analizą tych potwornie ogromnych ilości danych nie zajmują się ludzie, a sztuczna inteligencja. AI, działań których nie rozumieją nawet jej stwórcy.

„Myślę, że bez względu na wszystko jeśli będziemy używać tych rzeczy [maszyn sztucznej inteligencji] i polegać na nich, postarajmy się dowiedzieć tak bardzo jak to tylko możliwe, jak działają. Jeśli nie potrafią one lepiej wyjaśnić tego co robią niż my sami to zwyczajnie nie ufajmy im.”

Parafrazując, jeśli więc nie wybudzimy się z tego „Głębokiego Snu” możemy utkwić w na prawdę „Głębokim Gównie” zwanym „sztuczna inteligencja po za wszelką kontrolą”.


Więcej ciekawych kwestii o AI w Alternatywnej mozaice newsów